Atidaryta Šiaulių krašto tautodailininkių kūrybos paroda

Tautodailė 6Liepos 10 dieną III aukšte atidaryta tautodailininkių Rasos Šiškuvienės ir Laimos Kelmelienės kūrybos paroda. Parodą galima apžiūrėti iki liepos 31 d.

Parodos, kuri sutapo su tautodailininkės Laimos Kelmelienės gimtadieniu, atidarymo proga susirinko gražus būrys šiauliečių: giminių ir draugų, kolegų iš Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus, pedagogų, bibliotekos ir žiniasklaidos darbuotojų. Dauguma atėjo nešini gėlėmis ir visi turėjo po gerą, šiltą žodį darbščioms moterims. Pasveikinti tautodailės kūrėjų atvyko LR Seimo narys Stasys Tumėnas. 

„Yra lietuvių kalboje keletas žodžių, tariamų su pasigėrėjimu. Knygnešys, medunešis, tautodailininkas...  Tai žodžiai, atkeliavę iš giliausių tautos gyvasties klodų. Tariami jie jaudrina visų širdis“, – sakė Seimo narys S. Tumėnas. Jis pasidžiaugė tautodailininkių darbais, padėkojo joms už Šiaulių krašto bendruomeniškumo, pilietiškumo puoselėjimą ir įteikė dovanų Eglės Prėskienienės knygą.

Muzikinę dovaną parodos dalyviams skyrė L. Kelmelienės anūkės bei Šiaulių muzikos mokyklos auklėtiniai. 

Šeštą dešimtį šiemet mininti keramikė Laima Kelmelienė yra Šiaulių tautodailininkų skyriaus pirmininkė, aktyvi įvairių amatų švenčių, seminarų organizatorė, sertifikuotų tautinio paveldo produktų – molinių švilpynių – kūrėja, senojo žaislininkystės amato puoselėtoja. Per savo gyvenimą yra sukūrusi kelis šimtus molio švilpynių. Parodoje eksponuojama tik nedidelė jų dalis. Laimos švilpynės išsiskiria ne tik spalvingumu, forma, bet ir garsu – jos yra daugiabalsės.

Tradicinės molio švilpynės buvo lipdomos vaikams kaip žaislas ir drauge atliko muzikos instrumento paskirtį. Tęsdama senųjų sodžiaus keramikos meistrų tradicijas autorė kūrybiškai tobulina švilpynių formą, dekorą. Miniatiūrinės stilizuotos avyčių, arkliukų, antelių, gaidžiukų, bobučių figūrėlės pasižymi lakoniškomis, apibendrintomis formomis, išraiškinga plastika. Laisvą, rodos, visai impulsyvią lipdybą pagyvina subtilus, neperkrautas, neįmantrus dekoras, sudarytas iš paprastų taškelių, brūkšnelių. Rasta savita darna, santykis tarp formos, dekoro ir daikto funkcijos. Švilpukų kolekciją praturtina ir molio spalvų įvairovė (rusvas, geltonas), spalvingos glazūros, juodo degimo keramika ir elegantiškas baltas šamotas.

Ikimokyklinio ugdymo pedagoge dirbančios Rasos Šiškuvienės kūrybinė sritis – karpiniai. Tautodailininkė yra surengusi savo kūrybos parodų ir edukacinių užsiėmimų Šiaulių rajono, Šiaulių krašto, respublikos tautodailės parodose. R. Šiškuvienės karpiniai 2016 m. nacionalinėje tautodailės parodoje Šiauliuose „Tautodailės paveldas ir gyvoji tradicija“ komisijos sprendimu pripažinti geriausiais vaizduojamosios dailės srityje Šiaulių regione. Menininkės karpinių kolekcija eksponuota Černiachovske (Rusija). 2017 m., prieš šv. Velykas, Turkijoje R. Šiškuvienė surengė edukacinius karpinių meno užsiėmimus lietuvių bendruomenės nariams. 

Tautodailininkė reikšmingai prisideda prie etninės kultūros ir paveldo, tradicinių amatų išsaugojimo ir sklaidos Lietuvoje bei užsienyje.


Parengė L. Juzulėnienė pagal menotyrininkės Michalinos Adomavičienės ir
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės Laimos Kelmelienės inf.

I. Slonksnytės nuotr.