Apie Povilą Višinskį
- Titulinis
- Veikla
- Bibliotekos leidiniai
- Apie Povilą Višinskį
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka savo lankytojams, visuomenei ir akademinei bendruomenei pristato leidinį, skirtą bibliotekos 70-mečiui – Povilo Višinskio publicistikos rinktinę „Ko mums šiandien trūksta?“ (2020, Vilnius).
Šios knygos šaltinis – periodinėje spaudoje ir atskiromis brošiūromis pasirodžiusi Povilo Višinskio publicistika, sudaranti didžiąją šios asmenybės palikimo dalį. Rinktinę sudaro per 160 tekstų.
1894–1906 m. skelbti straipsniai rašyti jaunam žmogui – ir ne tik todėl, kad nemažai vietos skiriama būtent jaunuomenei, jos švietimo, socialinėms ir kitoms problemoms išsakyti bei spręsti. Višinskis kreipėsi į politinėms ir kitoms radikalioms permainoms nusiteikusį adresatą, turėdamas vilties iš esmės keisti visuomenę, ugdyti tautinį, pilietinį, visuomeninį ar kultūrinį savo skaitytojo sąmoningumą.
Leisdami pažinti to meto epochą, Višinskio straipsniai gali būti puikus pretekstas klausti, ko mums trūksta šiandien, o vienas iš atsakymų pagal Višinskį – savo laikui adekvataus, sąmoningo, nuolat stiprinamo rūpinimosi savo tauta, jos kalba, krašto ateitimi.
Kilk ir kelk!” – taip ano šimtmečio pradžioje iš istorinio snaudulio gimtąjį kraštą žadino tautinio atgimimo šauklys, tiesos ir laisvės idealų skiepytojas Povilas Višinskis. Begaliniu tikėjimu, savo idėjomis, pasiaukojimu ir drąsa jis dirbo tautos gerovei, švietė ir lavino visuomenę, ugdė jos tautinę savimonę. Jo siekiai, įkūnijantys Gėrio, Tiesos ir Meilės idealus, dabar gal labiau nei anuomet yra suprantami ir brangūs.
Prisimenant šio šviesaus lietuvių kultūros veikėjo nuopelnus tautai, jo ryšius su Šiaulių žeme, 1990 metais Šiaulių viešoji biblioteka pavadinta garbingu Povilo Višinskio vardu. Tais pačiais metais, pagerbiant tuos, kurie stovėjo prie lietuvių mokslo ir meno ištakų, kurie mums uždegė tą brangų meilės jausmą savo tautai, buvo pradėti rengti Povilo Višinskio skaitymai.
Respublikinės mokslinės konferencijos „Povilo Višinskio skaitymai“ nuo 1990 m. buvo rengiami kas antrus metus.