PRISIMINIMŲ BEIEŠKANT: terapiniai skaitiniai demencija sergantiesiems

viršelisSKAITYTI LEIDINĮ

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) jau ne vienus metus vysto atviros ir prieinamos įvairią negalią turintiems žmonėms įstaigos koncepciją. Vienas iš svarbiausių šios koncepcijos aspektų – paslaugų ir produktų minėtiems asmenims kūrimas ir su tuo susijęs specialus darbuotojų parengimas. ŠAVB turi didelį įdirbį teikdama paslaugas autizmo spektro sutrikimą turintiems vartotojams. Norėdami plėsti paslaugas socialiai pažeidžiamų grupių asmenims, šįkart dėmesį sutelkiame į demencija sergančius asmenis, jų artimuosius, globėjus, specialistus praktikus.

Demencija gali paliesti bet kurį žmogų, tačiau jos išsivystymo rizika didėja su amžiumi, o dažniausiai ji pasitaiko būtent vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms. Tyrimų duomenimis, per pastaruosius 12 metų Lietuvoje sergamumas demencija ir Alzheimerio liga (vertinant 1000-iui gyventojų tenkantį šiomis ligomis sergančiųjų skaičių) padidėjo beveik 3 kartus. Matydami tokias tendencijas, nusprendėme sukurti garsinių skaitymų paslaugą, skirtą senyvo amžiaus asmenims, turintiems atminties sutrikimų ir / arba sergantiems demencija. Šia paslauga siekiama mažinti vienatvės jausmą, gerinti atmintį.

Garsiniai skaitymai – tai veikla, tiesiogiai susijusi su viena pagrindinių bibliotekos funkcijų – skaitymo skatinimu. Paslauga pritaikoma didelei auditorijai – iš esmės visiems vyresnio amžiaus žmonėms. Ji gali būti stacionari – kai teikiama bibliotekoje, ir mobili – kai ją teikti vykstama į senelių ar globos namus. Paslauga neapsiriboja vien skaitymais, juos lydi ir skaitymų aptarimas / refleksija bei specialios pagalbinės priemonės – prisiminimų dėžutės. Garsiniams skaitymams skirtas ir šis leidinys. Tai metodinė priemonė, bibliotekininkui, slaugytojui, demencija sergančio žmogaus artimajam ar kitam skaitančiajam asmeniui padėsianti organizuoti garsinių skaitymų paslaugą.

Leidinį sudaro trys dalys. Pirmoje dalyje pateikiamos Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) parengtos „Bibliotekų paslaugų teikimo demencija sergantiems asmenims gairės“, antroje – specialiai sukurti lietuviški pasakojimai (visus juos lydi iliustracijos pasakojimo tema), skirti demencija sergantiems žmonėms, ir trečioje – išverstos šiai tikslinei auditorijai adaptuotos užsienio šalių pasakos.
Už konsultacijas ir vertingus dalykinius patarimus rengiant šią priemonę nuoširdžiai dėkojame psichologei-psichoterapeutei Reginai Morkūnienei, už parinktas iliustracijas – projekto partneriui Šiaulių fotografijos muziejui.

Tikimės, kad ši metodinė priemonė ras savo adresatą ir pagelbės ieškant atmintyje pasislėpusių prisiminimų.