Trumpas projekto pristatymas: Projekto tikslas – stiprinti Akmenės ir Plungės rajonų gyventojų bendruomeniškumą ir kultūrinį identitetą, įtraukiant juos į kryždirbystės objektų išsaugojimo procesą ir tyrimus.
2017 m. biblioteka įvykdė Kultūros tarybos bei Kultūros ministerijos finansuotą projektą Kraštotyros ekspedicija „Kur liūdi kryžiai pakelėm“. Ekspedicijos metu nufotografuota, aprašyta ir publikuota daugiau kaip 170 skirtingų objektų, esančių vienuolikoje Šiaulių r. savivaldybių. 2018 m. veiklos yra tęsiamos Akmenės bei Plungės rajonuose. Projektu siekta skatinti vietos bendruomenių narius atrasti, pažinti ir puoselėti kultūros paveldą, atsigręžti į tradicijas ir užtikrinti pastarųjų perdavimą kitoms kartoms. Nematerialus kultūros paveldas, šiuo atveju – kryždirbystė, bendruomenėms ir individams teikia tapatybės ir tęstinumo pojūtį, tokiu būdu skatindamas pagarbą kultūrų bei konfesijų įvairovei, stiprinamas socialinę sanglaudą. Dar daugiau, Kultūros paveldo skaitmeninimas sudaro galimybes naudotis juo nuotoline prieiga. Taip kuriamos patrauklios sąlygos moksliniams tyrimams.
Projekto partneriai ir rėmėjai: Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka; Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka; Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba; Visuomeninė organizacija „Regionų kultūrinių iniciatyvų centras“; Lietuvos nacionalinis kultūros centras.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba
Projekto trukmė: 2018 m. balandis–2021 m. kovas.
Projekto vykdytojas: Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt.
Projekto tikslas: padėti gyventojams išmokti efektyviai, saugiai, atsakingai naudotis informacinėmis ir ryšių technologijomis (IRT), internetu ir jo teikiamomis galimybėmis.
Projekto uždaviniai:
1. Informuoti Lietuvos visuomenę, ypač tikslines grupes, esančias skaitmeninėje atskirtyje, apie IRT teikiamas galimybes;
2. Skatinti gyventojus, kurie turi ribotus skaitmeninius įgūdžius, tapti išmaniais IRT naudotojais.
Projekto finansavimo šaltinis, vertė (Eur)
Europos Sąjungos regioninės plėtros fondas ir Valstybės investicijų programa (2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programa“, 2 prioritetas „Informacinės visuomenės skatinimas“, 2.2 investicinis prioritetas „IRT produktų ir paslaugų, elektroninės prekybos tobulinimas ir IRT paklausos didinimas“). Bendra projekto vertė – 5 988 156,64 Eur.
Projekto pristatymas
Projekto tikslinės grupės:
1. Asmenys, kurie vis dar nesinaudoja internetu arba kurių skaitmeniniai įgūdžiai nepakankami;
2. Bendruomenės ir jų skaitmeniniai lyderiai;
3. Bibliotekos;
4. Jaunimas;
5. E. skautai.
Įgyvendinant projektą vykdomos šios veiklos:
1. Pasirengimas mokymams: bendruomenių registracija ir skaitmeninių lyderių rinkimai, mokymų išteklių rengimas;
2. Bendruomenių išmaniųjų žinių tyrimas;
3. Bendruomenių konkursas;
4. Skaitmeninių lyderių mokymai, renginiai jaunimui ir kt.;
5. Pradedančiųjų mokymai;
6. Ribotus skaitmeninius įgūdžius turinčių mokymai.
Projekto rezultatai:
1. 500 tūkst. Lietuvos gyventojų įgis arba sustiprins skaitmeninius įgūdžius;
2. 87 proc. interneto naudotojų.
Projekto partneriai:
1. Asociacija „Langas į ateitį“;
2. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba;
3. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka;
4. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.
Projekto trukmė: Gegužės 14, 2018 – Gruodžio 15, 2018
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto aprašymas:
Projektu siekiama sukurti inovatyvią, išmaniosiomis technologijomis paremtą, trumpalaikės vaikų priežiūros ir edukacijos paslaugą Šiaulių miesto tėvams, siekiant mažinti mažamečius vaikus auginančių šeimų kultūrinę ir socialinę atskirtį bei gerinti darbo ir šeimos derinimo sąlygas.
Projekto metu buvo įsteigtas trumpalaikis dienos priežiūros ir švietimo centras „Kibi ribi“, pritaikytas vaikų poreikiams. Centras aprūpintas naujoviška edukacine įranga ir žaislais. Tėvai turi galimybę užregistruoti savo vaikus iš anksto tam skirtame tinklalapyje (www.kibiribi.savb.lt), kuriame jie gali pasitikrinti centro užimtumą, nurodyti vaiko specialius poreikius, jei tokie yra ir kt.
Projektas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės.
Projekto trukmė
2018 m. birželio 18 d. – 2021 m. birželio 30 d.
Projekto vykdytojas
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Projekto finansavimo šaltinis, vertė (Eur)
ES Europos regioninės plėtros fondas. Projekto vertė – 9 911 532 Eur.
Projekto pristatymas
Projektas vykdytas kartu su partneriais – 24 atminties, kultūros ir švietimo įstaigomis. Lietuvos skaitmeninėje darbotvarkėje pažymima, kad Lietuvoje per mažai dėmesio skiriama suskaitmenintos kultūrinės medžiagos naudojimui. Tai aktualu ir Virtualios elektroninio paveldo informacinės sistemos (toliau – VEPIS) saugomo bei per portalą epaveldas.lt prieinamo skaitmeninto kultūrinio turinio atveju.
Pagrindinė problema – nepakankamas VEPIS ir portalo epaveldas.lt išnaudojimas skaitmeninto kultūrinio paveldo sklaidai.
Problema ir ją lemiantys veiksniai skirstomi į kelis blokus:
-
VEPIS infrastruktūros problemos, trukdančios konsoliduotai teikti skaitmeninimo paslaugas;
-
skaitmeniniu kultūrinio paveldo turiniu grįstų el. paslaugų trūkumas;
-
ribotas kultūrinio paveldo turinio prieinamumas;
-
ribotos suskaitmeninto turinio panaudojimo švietimo ir pan. tikslams galimybės.
Projekto veiklos:
-
modernizuoti VEPIS;
-
sukurti 9 naujas el. paslaugas;
-
parengti naują skaitmeninį turinį;
-
aktualizuoti skaitmeninį turinį, sukuriant 3 edukacines elektronines priemones.
Projekto rezultatai:
Projekto rezultatas – sukurtos 9 naujos el. paslaugos, palengvinančios skaitmeninto kultūrinio turinio paiešką, kaupimą, tvarkymą ir naudojimą švietimo, mokslinių tyrimų ir kitais portalo epaveldas.lt paslaugų gavėjams aktualiais tikslais:
-
Skaitmeninio turinio susiejimo su geografine vieta paslauga;
-
Skaitmeninio turinio valdymo paslauga;
-
„Vieno langelio“ paslauga;
-
Skaitmeninio turinio analizės ir tyrimų vykdymo paslauga;
-
Personalizuotų virtualių parodų paslauga;
-
Kūrinio statuso ir licencijavimo sąlygų pateikimo paslauga;
-
Muzikos iš natų grojimo paslauga;
-
Žemėlapių pateikimo paslauga;
-
Virtualiosios ir papildytosios realybės ekspozicijų paslauga.
Projekto partneriai: Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka (projekto vykdytoja), Kauno apskrities viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus universitetas, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Kultūros paveldo centras, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos medicinos biblioteka, Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos ypatingasis archyvas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba, Lietuvos mokslo tarnyba.
Projekto trukmė: 2018 m. kovo 1 d. – 2018 m. gruodžio 6 d.
Projekto vadovė: Sigita Vaitkaitytė, tel. (8-41) 371737, s.vaitkaitytė@savb.lt
Projekto vadovė: Asta Kaktytė, tel. (8 41) 520410, el. p. knygosgrafika@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas: Projekto tikslas – pristatyti visuomenei tarptautinio ekslibriso konkurso, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui įamžinti, kultūrinę ir meninę vertę turinčius darbus, taikant patrauklias ir inovatyvias formas bei priemones.Projektu siekta pristatyti 2017 m. ekslibrisų konkurso metu surinktus darbus, kurie yra Lietuvai ir jos istorijai svarbūs šiuolaikinio vizualiojo meno kūriniai, tęsiantys šimtus metų puoselėjamas ekslibriso meno, istorijos ir kultūros tradicijas; tęsti šios iniciatyvos idėją – ekslibriso miniatiūros meno sklaidą, populiarinimą visuomenėje, kvietimą profesionalams ir Lietuvos bei pasaulio piliečiams kurti ir domėtis šia meno forma; didelę istorinę ir meninę svarbą turinčios meno formos sklaida paminėti Lietuvos šimtmetį.Projekto metu suburta tarptautinė konkurso darbų vertinimo komisija, kuri pagal parengtus nuostatus atrinko geriausius darbus ir paskelbė nugalėtojus. Parengtas leidinys ir unikali paroda „Ex libris. Atkurtai Lietuvai – 100“. Leidinys ir paroda pristatyti Šiaulių knygų mugėje ir kitose viešosiose erdvėse.
Projekto trukmė: 2018 m. liepos 1 d. – 2018 m. gruodžio 13 d.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt.
Projekto tikslas – ugdyti ir skatinti jaunimą kritiškai mąstyti ir vertinti medijų ir socialinių medijų kuriamas grožio estetikos vertybes, aktualizuojant kūno įvaizdžio formavimo tematiką ir suteikiant jaunimui galimybę reikšti nuomonę bei įrankius kritiškai vertinti tokio pobūdžio informaciją.
Trumpas projekto pristatymas: „Eurostat“ duomenimis, vidutiniškai 80 % socialinių tinklų vartotojų yra 16–29 metų amžiaus. „Pew Research Center“ nurodo, kad Europoje 76 % paauglių naudojasi socialiniais tinklais. Tokia aktyvi veikla socialinėse medijose neišvengiamai daro įtaką jauno žmogaus pasaulėvokai, savęs suvokimui.
Pastebima, kad jaunimas suvokia save ir savo kūną kaip žiūrėjimo objektą, stengiasi žūtbūt atitikti medijose matomus kūno kulto standartus. Klivlando universiteto komunikacijos profesoriaus Richardo Perloffo teigimu, socialiniuose tinkluose, kuriuose dalijamės ir komentuojame nuotraukas, skleidžiasi lėlių Barbių kultūra, įteigdama jaunimui lieknumo idealus, dažnai – nepasitenkinimą savo kūnu.
Projekto veiklos:
-
Plakatų konkurso „#canibeme“. Pasitelkiant menines priemones, siekta skatinti jaunimą sąmoningai mąstyti apie socialines medijas, jų įtaką jaunų žmonių savivokai ir gyvenimo būdui, kritiškai pažvelgti į komercinės naudos pagrindu kuriamas vertybes.
-
Socialinės kampanijos. Socialinės kampanijos metu paauglių sukurtus plakatus į savo socialinių tinklų paskyras kelėsi ir komentavo socialinių tinklų žvaigždės, taip skleidžiant projekto idėjas.
-
Edukacinės programos parengimo. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio ir Akmenės rajono savivaldybės viešosiose bibliotekose vykdyti edukaciniai užsiėmimai, pagal kuriuos bibliotekos darbuotojams parengta edukacinė programa.
Projekto partneriai ir rėmėjai: interneto naujienų portalas „bernardinai.lt“, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, TŪB „Printė“.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba
Projekto trukmė: 2018 balandžio 1 – 2018 gegužės 1
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas — ugdyti jaunų regiono merginų atsparumą stereotipams (moterų ir vyrų vaidmuo visuomenėje), skatinti aktyviai šviestis ir tobulėti netradicinėse sferose, suteikti galimybę išsakyti savo nuogąstavimus ir baimes (dėl lyčių lygybės ir stereotipų) ir gauti grįžtamąjį ryšį.
Trumpas projekto pristatymas: Vienas iš Europos Sąjungos prioritetų – skatinti lygybę tarp vyrų ir moterų. Nors Lietuvoje per pastaruosius 15 metų situacija lyčių lygybės srityje pagerėjo, dar yra nemažai problematiškų sričių. Viena jų – jaunimo švietimas lyčių stereotipų, paslėptos diskriminacijos tematika, motyvacija siekti nestandartinių (lyčių atžvilgiu) tikslų, specialybių ir pasirinkimų.
Projektas skirtas kovoti su lyčių stereotipais, šviesti jaunas merginas apie kitokius gyvenimo pasirinkimus pasitelkiant daug pasiekusių moterų pasakojimus, edukacinių diskusijų-dialogų metu įtraukti merginas į diskusijas apie diskriminaciją, išankstinius nusistatymus ir pan. Projekto ambicija – ugdyti jaunų merginų pasitikėjimą savo jėgomis įgyvendinant gyvenimo tikslus, sukurti asmeninio tobulėjimo troškimą skatinančią aplinką, paskatinti dalyvaujančias merginas šviestis joms įdomia tematika, siekti nestandartinių tikslų ir pan.
Projekto veiklos susideda iš 4 pagrindinių elementų:
-
Edukacinių renginių ciklas „Moterų sėkmės istorijos“. Savo sėkmės istorijas pristatė lektorės, sėkmingą karjerą padariusios moterys, – informacinių technologijų, verslo atstovės. Jos pasakojo apie netradicinius savo pasirinkimus karjeros srityje, kaip netradicine laikoma karjera paveikė jų asmeninius gyvenimus ir pan. Sėkmės istorijų tikslas – supažindinti merginas su veikliomis ir versliomis moterimis, įkvėpti regionuose gyvenančias moteris plačiau mąstyti apie savo karjeros galimybes, nepasiduoti visuomenės palaikomiems stereotipams.
-
Edukacinės diskusijos-dialogai, kurių metu merginos supažindinamos su visuomenėje įsitvirtinusiais lyčių stereotipais, įtraukiamos į dialogą, galėjo išsakyti savo nuogąstavimus.
-
Rengiamas leidinys „Ko bijo moterys?“. Leidinį sudaro aktualūs, anonimiški regiono merginų pasisakymai apie joms kylančias problemas, susijusias su stereotipais, nuogąstavimais, baimėmis ir pan. Merginų nuogąstavimus komentuoja psichologai, profesionalūs coachingo specialistai (doc. dr. Aiste Dromantaitė, Mirolanda Trakumaitė, Agne Matulaitė, Rasa Ališauskienė, Reda Bendoraityte-Sinižbajeva, Sandra Stankevičienė ir Živile Nagliūtė).
-
Konkursas „WomenGoPro“. Bendradarbiaujant su Lietuvoje ne vienus metus privačiame sektoriuje veikiančia mentorystės programa „WomenGoTech“ (asociacijos „INFOBALT“ Lietuva dalis), organizuotas plakatų konkursas (projekto tematika). Konkurso prizininkai apdovanoti saviugdą skatinančiais prizais.
Projekto partneriai ir rėmėjai: Asociacija „INFOBALT“ Lietuva, Verslo moterų tinklas, UAB „Mokymų erdvė“ (Reda Bendoraitytė Sinižbajeva), Mirolanda Trakumaitė, VšĮ „Eduplius“, Živilė Nagliūtė, doc. dr. Aiste Dromantaitė, Agnė Matulaitė, Rasa Ališauskienė, Sandra Stankevičienė, Šiaulių universiteto studentų atstovybė, Šiaulių teritorinė darbo birža, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Joniškio rajono savivaldybės biblioteka, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokykla, Plungės rajono savivaldybės biblioteka, Plungės „Saulės“ gimnazija, Joniškio „Aušros“ gimnazija, Telšių „Džiugo“ gimnazija, Šiaulių Didždvario gimnazija, Šiaulių universiteto gimnazija.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė
Projekto trukmė: 2018 m. kovo 1 d. — 2018 m. lapkričio 16 d.
Projekto vadovė: Paulina Sprindžiukaitė, tel. (8 41) 523748, el. p. p.sprindziukaite@savb.lt
Projekto partneriai ir remėjai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Trumpas projekto pristatymas:
Tikslas – stiprinti apskričių bibliotekų specialistų, dalyvaujančių metodinėse veiklose ir organizuojančių regiono bibliotekininkų kvalifikacijos tobulinimo procesą, kompetencijas, užtikrinančias mokymosi paslaugų kokybę bei plėtrą.
Projekto metu numatyti 5 dienų teoriniai-praktiniai mokymai ,,Kaip organizuoti nuotolinius mokymus bibliotekoje“. Mokymuose bibliotekų metodininkai susipažino su nuotolinių mokymų organizavimo ypatumais, praktiškai išmėgino virtualios mokymo(si) aplinkos ,,Moodle“ galimybes, išmoko parengti ir pritaikyti mokymo programas nuotoliniam darbui ,,Moodle“ aplinkoje, dirbti su virtualia auditorija.
Projekto metu 15 dviejų apskričių viešųjų bibliotekų specialistų įgijo teorinių žinių bei praktinių įgūdžių, reikalingų nuotoliniams mokymams organizuoti; mokymų metu parengtos 5 nuotolinio mokymo(si) programos bibliotekininkams. tarptautiniu lygiu.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė
Projekto trukmė: 2018 m. vasario 1 d. — 2018 m. lapkričio 16 d.
Projekto vadovė: Asta Kaktytė, tel. (8 41) 5237 53, el. p. menocentras@savb.lt
Projekto tikslas – turtinti ŠAVB ekslibrisų kolekciją ir aktualizuoti ekslibriso kaip Lietuvos kultūros paveldo dali, populiarinant lietuviškuosius knygos ženklus, plėtojant ŠAVB Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo tarptautini ir tarpinstitucinį kultūrini bendradarbiavimą. Tai pat suburti Lietuvos ir užsienio kultūros, švietimo ir meno atstovus, įtraukti profesionalius kultūros, meno, knygotyros tyrėjus, dailes teoretikus ir kritikus, antropologus, bibliofilus, edukologus, kolekcininkus, dailininkus, visus besidominčius ekslibriso menu.
Projekto metu organizuotas dviejų dienų tarptautinis forumas, kurio metu vyko viešos diskusijos apie ekslibriso istoriją, raidą, jo reikšmę Lietuvos kultūrai, menui, paveldui ir Europos kultūrai. Taip pat forumo metu buvo vykdomos ekslibriso kūrybinės dirbtuvės ir tarptautinė ekslibrisų mainų mugė. Taip pat parengtas forumo leidinys.
ŠAVB dalyvavo tarptautiniame kongrese, kurio metu tapo Tarptautinės ekslibrisų kolekcininkų bendruomenių federacijos (pranc. Fédération Internationale des Sociétés d’Amateurs d’Ex-Libris — FISAE) nare, taip užtikrinant tolimesnį bendradarbiavimą tarptautiniu lygiu.
Projekto partneriai ir remėjai: Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių, mokslo ir menų fakultetas, Lenkijos Marijos Kiuri-Sklodovskos universitetas, Latvijos Marko Rothko meno centras, Švedijos grafikos centras ,,Grafik in Vast”.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė
Projekto trukmė: 2018 m. vasario 1 d. — 2018 m. gruodžio 10 d.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas – skatinti atokiau nuo didžiųjų Lietuvos miestų gyvenančių ir kultūrinę atskirtį patiriančių vaikų skaitymą ir su skaitymu susijusius įgūdžius, organizuoti aktyvias kūrybines veiklas, skatinančias susidomėjimą knygomis, norą skaityti, o kartu bendravimą, komandinio darbo įgūdžius, kritinį mąstymą ir kūrybiškumą
Projekto metu parengta edukacinė programa, skirta 5–8 klasių mokiniams ir organizuotos edukacinės išvykos į regiono miestelių bei kaimų mokyklas. Vaikai buvo įtraukti į aktyvias su skaitymu ir knyga susijusias veiklas, kurios žadina mokinių susidomėjimą knygomis ir norą skaityti.
Projekto partneriai ir remėjai: MB „Ingausma“, Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY), Pakruojo „Žemynos“ pagrindinė mokykla, Kelmės „Kražantės“ progimnazija.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė