Projekto trukmė – 2023-09-04–2024-08-09
Projekto vadovas – Paulius Andruškevičius, vyr. metodininkas, tel. (8 41) 37 17 27, el. p. paulius.andruskevicius@savb.lt
Projekto tikslas – didinti viešųjų ir mokyklų bibliotekų specialistų bei lankytojų supratimą apie autorių ir gretutinių teisių svarbą.
Siekdama kelti bibliotekininkų kvalifikaciją, skatinti teisėtą kūrinių bei gretutinių teisių objektų naudojimą, ugdyti visuomenės sąmoningumą ir pagarbą kūrybinei veiklai, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka inicijavo projektą autorių teisių ir gretutinių teisių tema.
Projekto veikla numatoma dviem etapais:
1. Interaktyvaus edukacinio stendo sukūrimas. Stendas bus eksponuojamas Šiaulių ir Telšių apskričių bibliotekose ir skatins bibliotekų lankytojus suprasti etiško ir legalaus turinio naudojimo principus ir leis savarankiškai pasitikrinti, kiek jie žino apie įvairių objektų legalų naudojimą ir galimybę apsaugoti savo kūrinį autorinėmis teisėmis. Visa tai pateikiama žaidybine forma, kaip patraukli galimybė sužinoti ir išmokti.
2. Kontaktinių mokymų bibliotekų specialistams organizavimas. Mokymuose bus akcentuojamos praktinės žinios apie autorių ir gretutinių teisių apsaugą, supažindinama, kaip teisingai naudoti kūrinius kasdieninėje veikloje.
Projekto partneriai: Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka; Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-04-01 iki 2023-10-31.
Projekto vadovė: vyr. bibliotekininkė Jurgita Vijūnienė
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas – netradicinėmis pažinimo formomis aktualizuoti Šiaulių miesto istorinį ir kultūrinį identitetą ir regos sutrikimų turintiems asmenims sukurti miesto istorijos, meno ir kultūros pažinimo galimybę.
Trumpas projekto pristatymas
Baigtas įgyvendinti projektas „Eksponatus rankomis liesti! Šiaulių tapatybės beieškant“.
Projekto metu sukurtas maršrutas padeda atrasti architektūrinius darinius, meno kūrinius, reikšmingus miestui istorinius paminklus ir mitologiją menančius riedulius. Objektus padeda rasti spausdintas objektų žemėlapis. Maršruto lankytojai, turintys regėjimo negalią, gavo unikalią galimybę ne tik pažinti akmeninius objektus Šiauliuose, bet ir tai padaryti taktiliniais pojūčiais. Objektų istorijas jiems pasakoja audiogidas, o pažinti didesnių gabaritų kūrinius, kurių negalima apčiuopti rankomis, jiems padeda garsinis vaizdavimas (vaizdų pavertimas žodžiais).
Maršrutu ir jo žemėlapiu gali naudotis visi šiauliečiai bei miesto svečiai. Maršrutas skelbiamas projekto partnerių Šiaulių turizmo informacijos centro tinklalapyje.
Projekto rezultatas. Projekto metu buvo parengtas 24 Šiaulių miesto akmeninių objektų maršrutas ir audiogidas, suteikiantis galimybę regos sutrikimų turintiems asmenims pažinti miesto istoriją, meną ir kultūrą.
Projektas laimėjo Šiaulių miesto kultūros ir meno premiją ir buvo pripažintas 2023 m. geriausia kultūrine edukacija.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai: Šiaulių turizmo informacijos centras, Vilniaus universiteto Kauno fakulteto doc. dr. Laura Niedzviegienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos audiosensorinė biblioteka.
Projektą inansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2023-03-01–2023-12-15
Projekto vadovė: vyr. bibliotekininkė-metodininkė Vaida Antanaitienė
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas. Skatinti jaunosios kartos domėjimąsi nematerialiuoju kultūros paveldu, ankstyvąjį skaitymą, vaikų ir tėvų bendravimą ir bendradarbiavimą per interaktyvias kūrybines neformaliojo švietimo veiklas.
Trumpas projekto pristatymas:
Baigtas įgyvendinti projektas „Kas namelyje gyvena: kūrybinės pasakų teatro dirbtuvės“. Dalyviai (2–6 metų vaikai) paveikiu būdu susipažino su lietuvių liaudies pasakomis ir jų veikėjais. Užsiėmimų metu lavėjo vaikų smulkioji motorika, kūrybinė raiška, bendravimo ir komandinio darbo, viešojo kalbėjimo įgūdžiai. Vykdant projektą buvo bendradarbiaujama su profesionaliomis menininkėmis: aktore Monika Šaltyte, tautodailininke Asta Liaudanskiene, dailininke grafike Lolita Putramentiene-Braza.
Projekto metu edukaciniai užsiėmimai buvo vykdomi Šiaulių, Pakruojo, Kelmės ir Kuršėnų miestuose. Iš viso buvo organizuotos 34 kūrybinės dirbtuvės, iš jų 3 vyko Šiaulių apskrityje. Dirbtuvėse apsilankė 529 ikimokyklinio amžiaus vaikai ir jų tėveliai, iš jų 45 Šiaulių apskrityje.
Projekto partneriai: Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Projekto trukmė: 2023 m. liepos 3 d. – gruodžio 15 d.
Projekto vadovė: Informacinių, edukacinių ir kultūrinių paslaugų skyriaus vedėja Gerda Žymantaitė-Magalinskė, tel. (8 41) 37 17 20, el. paštas gerda.zymantaite@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Tęstinis penktą kartą Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos įgyvendinamas projektas „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija“ („Kiemai“), kurio formatas ir veiklos tampa Šiaulių kultūrine-vizitine kortele, prisidedančia prie vietos bendruomenių kultūrinio ir meninio švietimo, identiteto kūrimo, kasmet sulaukia vis didesnio Šiaulių miesto ir Šiaulių regiono gyventojų, bendruomenių, svečių iš kitų Lietuvos miestų, vietos bei nacionalinės žiniasklaidos dėmesio.
Projekto veiklos (organizuojami kultūriniai renginiai daugiabučių namų kiemuose) prisideda prie profesionaliojo meno ir kultūros sklaidos ir siekia didinti Šiaulių ir Pakruojo miestų gyventojų ir bendruomenių prieinamumą prie profesionaliojo meno ir kultūros.
Projekto partneriai ir rėmėjai: Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, A. J. Greimo g. 92 ir 92A (Šiauliai), Gegužių g. 77 (Šiauliai), Saulėtekio g. 40 (Pakruojis) daugiabučių namų bendrijos, IĮ „Owexx“, UAB „Garsas LT“, UAB „Gorila reklama“, Šiaulių turizmo informacijos centras, Etaplius.lt, Bernardinai.lt, PC „Saulės miestas“, „Saulės radijas“, PC „Akropolis“, Šiaulių televizija, UAB „Vilmers“, UAB „Busturas“, „Mano kraštas“, „Šiaulių kraštas“, Pakruojo verslo informacijos centras, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, „Šokoladinės mėtos“, „Sušiukas“, picerija „Trys berneliai“, Lietuvių gestų kalbos vertimo centras Šiaulių teritorinis skyrius.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-03-01 iki 2023-12-15.
Projekto vadovė: vyr. bibliotekininkė-metodininkė Giedrė Čarienė
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas – inovatyviomis neformaliojo švietimo veiklomis skatinti moksleivius domėtis savo krašto ir Lietuvos istorija, jos įvykiais, asmenybėmis bei istoriniu-kultūriniu paveldu, taip pat lavinti kūrybiškumą, informacijos apdorojimo ir komunikacijos kompetencijas.Trumpas projekto pristatymas.
Baigtas įgyvendinti projektas „Istorijos konstravimas ir pažinimas su lego“. Edukacinių užsiėmimų veiklos skatino pilietiškumą, domėjimąsi savo krašto ir Lietuvos istorija, reikšmingų istorijos faktų suvokimą, prisidėjo prie tautinio identiteto stiprinimo ir pan. Pasitelkiant „Lego Serious Play“ metodą, istorijos mokymasis ir pažinimas tapo patrauklus ir įdomus. Buvo skatinamas kūrybiškumas, stiprinami gebėjimai diskutuoti, reikšti ir argumentuoti savo nuomonę, klausytis kitų. Edukacinis užsiėmimas „Istorijos konstravimas ir pažinimas su lego“ vyko ne tik Šiaulių mieste, bet ir Šiaulių ir Telšių apskrities bibliotekose Pakruojyje, Joniškyje, Kelmėje, Kuršėnuose ir Plungėje.
Projekto rezultatas. Projekto metu bendradarbiaujant su istorijos specialistais sukurta edukacinė programa. Ją sudaro 15 įtraukiančių edukacinių užsiėmimų istorijos tema 9–12 klasių gimnazistams.
Pasibaigus projekto veikloms, siekiant užtikrinti edukacinių užsiėmimų tęstinumą, veiklos bibliotekoje vyks ir toliau.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai: Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka; Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka; Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka; Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka; Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Projekto trukmė: 2023 m. spalio 9 d. – lapkričio 10 d.
Projekto vadovė: Rūta Strainienė, ruta.strainiene@savb.lt, tel. 841 433468.
Apie projektą: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka įgyvendino medijų informacinio raštingumo (MIR) ugdymo programą Trečiojo amžiaus universiteto studentams. Ši tikslinė auditorija aktyviai naudojasi įvairiomis medijomis, patys aktyviai jas kuria. Todėl labai svarbu ugdyti jau ne tiek taikomojo pobūdžio kompiuterinio raštingumo kompetencijas, kiek įgalinti medijų vartotojus naudotis medijomis efektyviai, saugiai, kritiškai ir atsakingai bei užtikrinti jų dalyvavimą vystant demokratinę visuomenę, atsparumą dezinformacijai ir netikroms naujienoms.
Šios programos tikslas – skatinti vyresnio amžiaus žmonių įsitraukimą į mokymosi veiklas, ugdyti būtinąsias kompetencijas, įgalinančias efektyviai, saugiai ir atsakingai naudotis įvairiomis medijomis, kritinį mąstymą, kad jie galėtų aktyviai dalyvauti pilietinėje visuomenėje.
Visos programos trukmė – 60 akademinių valandų.
Programos turinys:
- Informacijos paieškos strategijos.
- Medijų įvairovė ir prieigos būdai.
- Informacijos vertinimas ir atranka.
- Etiškas ir legalus informacijos naudojimas ir kūrimas.
- Saugumas internete.
Projekto partneris – VšĮ „Šiaulių trečiojo amžiaus universitetas“.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-07-01 iki 2023-12-31.
Projekto vadovė: vyr. bibliotekininkė Jurgita Vijūnienė.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas – ugdyti jaunimo meninius gebėjimus, kūrybinę saviraišką ir prigimtinį kūrybiškumą pasitelkiant mažai naudojamą meno formą – ekslibriso meną, suburiant profesionalus ir mėgėjus bendrai kūrybinei veiklai.
Tikslui pasiekti buvo įgyvendintos šios projekto veiklos:
- Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kurių metu profesionalūs menininkai išsamiai pristatė knygos grafikos meną Šiaulių apskrities mokyklų dailės mokytojams. Šie turėjo galimybę plačiau susipažinti su ekslibriso ištakomis ir kolekcijomis, išmėginti jo praktinį įgyvendinimą įvairiomis technikomis.
- Gavę metodines priemones bei išgirdę praktines rekomendacijas dailės mokytojai vedė mokymus savo mokyklos moksleiviams. Aštuoniose Šiaulių apskrities mokyklose buvo sukurta virš 110 ekslibrisų pasirinktai krašto asmenybei. Šie darbai buvo pateikti ekslibriso konkursui.
- Iš komisijos atrinktų ekslibrisų parengta netradicinė kilnojamoji paroda, kuri buvo eksponuojama kavinėse „Prie parko“, „Coffas“, grožio salone „Mistress Kūtvėla“ ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
- Išleistas 2024 m. kalendorius, kuriame atspausdinti geriausi konkurso ekslibrisai.
2024 m. paroda bus eksponuojama ne tik Šiauliuose, bet ir regione.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai: Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija; Akmenės rajono Ventos gimnazija; Kelmės Jono Graičiūno gimnazija; Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazija; Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija; Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazija; Šiaulių rajono Meškuičių mokykla; Šiaulių rajono Voveriškių mokykla.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-08-01 iki 2023-12-15.
Projekto vadovė: vyr. bibliotekininkė Milda Kazernovičiūtė.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Projekto tikslas – per kūrybą ugdyti gyventojų ekologinį sąmoningumą, skatinti mažinti vartojimą, atkreipti dėmesį į vartojimo įpročius, dar kartą panaudoti nebetinkamus daiktus.
Trumpas projekto pristatymas
Baigtas įgyvendinti projektas „Tvarumo laboratorija: edukacijų ciklas bibliotekoje“. Įgyvendindami šį projektą didinome Šiaulių miesto gyventojų aplinkosauginį sąmoningumą, skatinome žmones keisti vartojimo įpročius ir įgyti praktinių žinių, kaip panaudoti nebereikalingus, naudotus daiktus, antrines žaliavas ar natūralias medžiagas.
Projekto metu buvo organizuojamas edukacijų ciklas, susidedantis iš keturių skirtingų edukacinių užsiėmimų, skirtų įvairaus amžiaus ir poreikių šiauliečiams: „Skrebinimo dirbtuvės“, „Tvari ateitis jaunojo kūrėjo rankose“, „Antras šansas kartono graviūroje“, „Žaliaplaukis Oliziukas“. Edukaciniai užsiėmimai yra vienas geriausių būdų šviesti visuomenę aplinkosaugos temomis. Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ŠAVB bendruomenė, rinkusi ir kaupusi įvairias antrines žaliavas. Jos buvo panaudotos edukaciniuose, kūrybiniuose užsiėmimuose.
Projekto rezultatas. Dalyvaudami šiose edukacijose, dalyviai gilino aplinkosaugos žinias, išmoko pritaikyti atliekas kūrybiniams darbams, susipažinimo su tvarių daiktų naudojimo galimybėmis. Kūrybinis procesas ugdė atsakomybės jausmą ir kantrybę, formavo atsakingą vartoseną, žadino smalsumą ir kūrybą, lavino smulkiąją motoriką, formavo pasitikėjimą savo jėgomis ir savarankiškumą. Numatyti kiekybiniai rodikliai buvo viršyti: suplanuoti 32 edukaciniai užsiėmimai, o įvyko 41 užsiėmimas, planuota, kad edukacijose dalyvaus 320–480 dalyvių, o dalyvavo apie 650. Edukacijų ciklo užsiėmimai buvo vykdomi ir Šiaulių miesto renginių „Šiaulių dienos“, Šiaulių knygų mugė, „Šiaulių naktys“, „Geras sekmadienis Šiauliuose“ metu.
Džiaugiamės, kad edukacinės veiklos tvarumo tema sulaukė didelio šiauliečių susidomėjimo, todėl pasibaigus projektui, planuojama veiklas tęsti.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-07-01 iki 2023-12-15.
Projekto vadovė: Urtė Šulskienė, kultūros projektų vadovė, tel. (8 41) 433468, el. p. Urte.Sulskiene@savb.lt
Daiktų bibliotekos koncepcija visame pasaulyje jau ilgą laiką yra populiari ir plačiai praktikuojama, tačiau Lietuvoje dar nebuvo įveiklinta. ŠAVB plėtoja 2022 m. laimėto projekto „Daiktų biblioteka: dalijimosi ekonomikos principų diegimas viešosiose bibliotekose“ idėją, pasinaudojant sukurtu įdirbiu ir įdiegia nemokamą vaikams skirtų daiktų skolinimo paslaugą. Taip stengiamasi atliepti aktualiausius vaikų ugdymo ir kūrybinius poreikius šiuolaikinėmis edukacinėmis priemonėmis bei plėtoti šią inovatyvią koncepciją viešosiose bibliotekose.
Projektas leis papildyti naujos paslaugos vartotojų spektrą 3 bibliotekose (ŠAVB, Telšių ir Pakruojo bibliotekose) ir įtrauks vieną aktyviausiai bibliotekų paslaugomis besinaudojančią vartotojų auditoriją – vaikus nuo 1,5 iki 14 metų ir jų šeimas.
Dalis skolinamų daiktų tikslingai numatyti specialiųjų poreikių turinčių vaikų poreikiams. Sensorinės, terapinės lavinamosios priemonės finansiškai yra sunkiai prieinamos ir dažnai tėvai nėra tikri, kad priemonė bus tinkama jų vaikui. Skolinimosi paslauga suteiks galimybę tėvams daiktą išbandyti kartu su vaikais ir nuspręsti, ar daiktas atitinka konkrečius jų poreikius.
Daiktus skolintis tėvams bus itin paprasta – užsisakyti juos bibliotekos vartotojai galės naudodamiesi įprasta LIBIS sistema, kuri skirta knygoms skolintis.
Projekto partneriai: Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2023 m. birželio 1 d. – gruodžio 10 d.
Projekto vadovė: Asta Kaktytė, tel. (8 41) 42 05 10, el. p. knygosgrafika@savb.lt
Projekto tikslas – didinti visuomenės prieinamumą prie Lietuvos kultūros paveldo ir profesionaliojo meno – mažosios grafikos – organizuojant Lietuvos ekslibriso kūrėjų parodas Šiauliuose, populiarinti lietuviškuosius ekslibrisus kaip kultūrinę ir meninę vertybę.
Tikslui įgyvendinti Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje buvo surengtos penkių Lietuvos profesionalių dailininkų: Henrietos Vepštienės, Rimto Kazio Tarabildos, Birutės Matijošaitytės, Evos Labutytės ir Gražinos Didelytės ekslibrisų parodos.
Projekto metu suorganizuotos parodos – tai išskirtinė galimybė visuomenei, ypač besimokančiam jaunimui, pažinti ekslibrisą, kurį buvo galima tyrinėti dvejopai: kaip meno vertybę arba knygos ženklą. Išskirtiniai penkių iškilių menininkų mažosios grafikos kūriniai ir jų verbalinis pristatymas, parodas lydinčios edukacijos, netradicinės pamokos – tai istorinė kultūrinė įkrova, kuri supažindino dalyvius su svarbiais ekslibriso kūrėjais, paskatino jaunuomenę domėtis lietuvių ekslibriso tradicijomis, pritraukė besidominčių knygos menu žmonių dėmesį.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto vadovė: Rūta Strainienė, ruta.strainiene@savb.lt, tel. 841 43 34 68.
Apie projektą: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka pradeda įgyvendinti neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programą „Suaugusiųjų ekologinio sąmoningumo ugdymas per patyriminį gamtos ir aplinkos pažinimą“, dalinai finansuojamą Šiaulių miesto savivaldybės.
Šios programos tikslas: ugdyti asmenų ekologinį sąmoningumą per praktinį gamtos ir aplinkos pažinimą ir žmogaus poveikio aplinkai analizę. Dalyvauti programoje kviečiami visi, kurie nori pažinti ir patirti Lietuvos gamtos įvairovę, sužinoti kodėl ir ką turime saugoti, kaip mažinti žmogaus veiklos padarinius gamtai.
Visos programos trukmė – 64 akademinės valandos.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo – Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2023-02-01 iki 2023-12-15.
Projekto vadovė: Urtė Šulskienė, vyr. bibliotekininkė-metodininkė, tel. (8 41) 37 17 27, el. p. Urte.Sulskiene@savb.lt
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka įgyvendino projektą „Daiktų biblioteka: dalijimosi ekonomikos principų diegimas viešosiose bibliotekose“, kurio metu trijose Lietuvos viešosiose bibliotekose (Šiaulių, Akmenės ir Telšių) buvo įdiegta nauja nemokama daiktų skolinimosi paslauga vartotojams. Projektas suteikė galimybę pasiskolinti ir praktiškai išbandyti įvairius daiktus, kurie skatina pažinimo ir mokymosi procesus, ugdo kūrybinę laisvę ir kūrybiškumą. Projektu siekiama atliepti dvi visuomenei aktualias problemas – kultūrinės bei socialinės atskirties mažinimą ir aplinkos apsaugą, kadangi galimybė daiktus skolintis, o ne pirkti užtikrina bendrus tvarumo principus.
Daiktus skolintis vartotojai gali naudodamiesi jau pažįstama LIBIS sistema, kuri skirta ir knygų skolinimuisi iš bibliotekų. Kiekvieną daiktą lydės aiškinamasis aprašas lietuvių, anglų ir ukrainiečių kalbomis, iliustracijos, užimtumo indikatorius – tai palengvina naudojimosi ir skolinimosi procesus.
Projekto partneriai: Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2023 m. kovo 20 d. – spalio 20 d.
Projekto vadovė: Asta Jasiulionienė, tel. (8 41) 37 17 30, el. p. Asta.Jasiulioniene@savb.lt
Projekto metu, bendradarbiaujant su meno ir kultūros sričių profesionalais, edukatoriais buvo siekiama skatinti ankstyvąjį skaitymą ir didinti kultūros prieinamumą bei ugdyti iki 3 metų amžiaus vaikus auginančių tėvų kultūrines kompetencijas Šiauliuose.
Projekto metu buvo organizuojami 5 renginiai:
- seminaras tėvams „Kodėl, ką ir kaip skaityti vaikams“, bendradarbiaujama su kultūros, meno ir mokslo profesionalais lektoriais R. Dirvanskiene, D. Maskuliūniene, D. Rudyte, V. Juškiene;
- motyvacinis V. Juškienės seminaras tėvams „Paskaityk man“;
- būsimų tėvelių grupiniai garsiniai skaitymai savo dar negimusiems mažyliams „Jaučiu: tu mane girdi“;
- ankstyvojo skaitymo grupiniai užsiėmimai tėvams kartu su 0–2 metų amžiaus mažyliais bibliotekoje „Ku-kū kas tu?“;
- ankstyvojo skaitymo grupiniai užsiėmimai tėvams kartu su 2–3 metų amžiaus mažyliais bibliotekoje „Ga-ga-ga knyga“.
Renginių ciklui pasibaigus, ŠAVB parengs elektroninę atmintinę tėvams su svarbiausiomis seminarų įžvalgomis „Kodėl, ką ir kaip skaityti vaikams?“.
Projekte numatyti renginiai buvo įgyvendinti 2023 m. balandžio ir gegužės mėnesiais, o sukurta elektroninė atmintinė bibliotekos ir bendradarbiaujančių organizacijų interneto svetainėse yra prieinama neribotą laiką.
Mažamečių vaikų tėvai gavo reikiamų žinių literatūriniam savo vaikų švietimui. Pripažintų meno ir kultūros profesionalų dalyvavimas projekte užtikrino aukštą kultūrinę renginių vertę, sudomino ir motyvvavo tėvus skaityti itin mažiems vaikams. Dėl to vaikai nuo mažų dienų buvo pratinami vartoti literatūros ir kultūros produktus.
Ankstyvojo skaitymo skatinimo iniciatyvos padėjo lavinti miesto jauniausią visuomenės dalį. Tai turi teigiamos įtakos tolesniam jų ugdymui, megsis šeimų tradicijos dalyvauti kultūriniame gyvenime. Taip buvo auginama kultūra ir literatūra besidominti miesto bendruomenė ir visuomenė.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansuoja – Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: Nuo 2023-08-01 iki 2023-12-15
Projekto vadovė: informacinių, edukacinių ir kultūrinių paslaugų skyriaus vedėja Gerda Žymantaitė-Magalinskė, (8 41) 37 17 20, el. paštas gerda.zymantaite@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Nuo 2016 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuojama Šiaulių knygų mugė jau yra tapusi tradiciniu Šiaulius, kaip skaitantį miestą, reprezentuojančiu renginiu, kurio metu vietos bendruomenei ir svečiams pristatomos literatūros naujienos, rengiamos interaktyvios edukacinės pramogos, skaitymo akcijos, filmų, spektaklių peržiūros ir pan.
Šio renginio išskirtinumas regiono kultūriniame kontekste atsiskleidžia per orientavimąsi į skaitymo skatinimą ir literatūros populiarinimą bei su literatūra susijusią kultūrinę-edukacinę veiklą.
Mugės programą sudarantys renginiai vyko kelias savaites spalio – lapkričio mėnesiai.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2023-03-20–2023-10-20
Projekto vadovė: Informacinių, edukacinių ir kultūrinių paslaugų skyriaus kultūrinės veiklos organizatorė Lilija Vetiugova-Skupienė, tel. (8 41) 52 37 54, el. paštas lilija.vetiugova@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas
Labiausiai nusipelnę Lietuvos kultūrai žmonės apdovanojami Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis. Šios premijos kasmet skiriamos kultūros ir meno kūrėjams, įvertinant jų reikšmingiausius darbus. Dažniausiai tai pagarbą visuomenėje pelnę žmonės, turintys autoritetą ne tik kaip savo srities profesionalai, bet ir gebantys daryti įtaką visuomenei, formuojantys vertybines nuostatas, kultūrinį, meninį skonį ir pan.
Projektu siekiama didinti profesionaliojo meno ir kultūros prieinamumą visuomenei, sudarant sąlygas Šiaulių miesto ir regiono gyventojams gyvai susitikti su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatais, padėti pažinti aukščiausios lygio kultūrą iš arti, suteikti galimybę pabendrauti su pripažintais kultūros ir meno atstovais gyvai, artimai padiskutuoti ir išgirsti, kaip jie gyvena, kuria ir mąsto.
Projekto veiklos
Projekto metu buvo suorganizuoti 3 susitikimai su Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais:
- Susitikimas su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Rimvydu Stankevičiumi. Poetas ne tik pristatė savo dešimtąjį poezijos rinkinį „Įsitvėrimai“ (2022), bet ir plačiau papasakojo apie save ir savo kūrybą, atskleidė kai kurių kūrinių „gimimo“ aplinkybes. Renginį papildė aktorius Andrius Bialobžeskis, kuris skaitė R. Stankevičiaus eiles. (2023 m. kovo 30 d).
- Susitikimas su etnomuzikologe, viena žymiausių sutartinių tyrinėtojų prof. habil. dr. Daiva Račiūnaite-Vyčiniene, kurios kurios dėka daugiabalsės dainos įtrauktos į UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Renginio metu Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė kartu su ansambliu „Trys keturiose“ ne tik papasakojo susirinkusiems apie Lietuvos daugiabalsių dainų išskirtinumą, kilmę, svarbą kultūrai, bet ir gyvai atliko keletą sutartinių, pristatė knygą „Sutartinių audos“ (2018). (2023 m. balandžio 14 d).
- Trečiasis renginys subūrė net 2 Lietuvos nacionalinių meno ir kultūros premijų laureates: menininkę Eglę Ridikaitę ir dailės ir fotografijos kritikę Agnę Narušytę. Laureatės lankytojus pakvietė į diskusiją apie šiuolaikinės kultūros refleksiją bei moters vaidmenį meno ir, apskritai, kultūros įtakai. Pristatyta ir nauja knyga „Lietuvos menininkės“ (2022), kurios viena iš bendraautorių – Agnė Narušytė. (2023 m. rugsėjo 29 d.)
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022-06-01 – 2023-08-31
Daugiau informacijos: vyr. metodininkė neformaliojo švietimo veiklų organizavimui Inga Petkūnaitė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas inga.petkunaite@savb.lt
Projekto koordinatorius: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Trumpas projekto pristatymas:
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai 2022–2027 metams suteikta „Erasmus“ akreditacija (nr. 2021-1-LT01-KA120-ADU-000047347) suaugusiųjų švietimo srityje. Šios akreditacijos tikslas yra spręsti su kvalifikaciniais poreikiais susijusias bibliotekų specialistų problemas, iškylančias kuriant ir plėtojant profesionalias, kokybiškas ir inovatyvias suaugusiųjų neformaliojo švietimo veiklas Šiaulių ir Telšių apskričių viešosiose bibliotekose.
Projekto partneriai (konsorciumo nariai) 2022–2023 m. projekte:
- Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka
- Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka
- Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka
- Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka
- Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka
- Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka
Projektą finansuoja Europos Sąjunga