Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
2022 m. lapkričio mėn. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko „Erasmus+“ projekto „Dungeons and Librarians: the Quest for Gamified Reading“ mokymai specialistams iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Bulgarijos viešųjų bibliotekų.
Skaitymo skatinimas – vienas iš svarbiausių neformaliojo ugdymo bibliotekose elementų. Savo malonumui įvairią literatūrą skaitantys jaunuoliai, ypač paaugliai, pasirengia suaugusiojo gyvenimui, santykiams, suvokia pagrindines žmogiškąsias vertybes, kultūrinę tapatybę ir kitus aspektus, kurie padeda paaugliui žengti iš vaikystės į suaugusiojo pasaulį. Tačiau seni skaitymo skatinimo metodai ima nebespėti su kintančiais vartotojų poreikiais, pastebimas naujų, netradicinių iniciatyvų stygius. Padėti modernizuoti ir atnaujinti skaitymo skatinimo iniciatyvų praktiką bibliotekose pasitelkiant inovatyvų sužaidybinimo metodą – tam buvo skirti savaitę trukę Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos „Erasmus+“ mokymai „Dungeons and Librarians: the Quest for Gamified Reading“. Mokymuose dalyvavo už jaunimo veiklas savo bibliotekose atsakingi specialistai.
Projektą finansavo:
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka vykdė projektą „Erasmus+“ mokymai „Youth is Stranger than Fiction“, kurio metu Baltijos šalių bibliotekų specialistai buvo mokomi taikyti efektyvius darbo su jaunimu metodus.
Mokymuose dalyvavo bibliotekų atstovai iš Talino, Tartu, Viljandžio ir Silamejės miestų (Estija), Jelgavos miesto bibliotekos ir jos filialų (Latvija) bei Šiaulių apskrities bibliotekų.
Projekto mokymais bibliotekų specialistų patirtis buvo priartinta prie Europos ir Baltijos šalių jaunimo realybės, bibliotekininkai paskatinti kurti aktualias ir įtraukiančias veiklas jaunimui jų bibliotekose. Siekdami gerinti bibliotekų paslaugų, produktų ir projektinių veiklų kokybę, dalyviai taip pat aiškinosi jaunų žmonių užimtumo problemas savo miestuose, dalijosi patirtimi ir idėjomis kaip bibliotekos gali įsitraukti į darbą su jaunimu.
Mokymų metu dalyviams pristatytos inovacinės ir kūrybinės darbo su jaunimu metodikos, bibliotekininkai dalyvavo projektų rengimo simuliacijoje, kurios metu generavo idėjas jaunimui skirtiems projektams.
Projektą finansavo:
Projekto trukmė: 2022-07-01–2022-12-15
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Šis projektas rengtas teigiamo auditorijos vertinimo sulaukusio 2019 m. projekto „Knygą kuriame neįprastai“ pagrindu ir skirtas ugdyti šiuolaikinio meno eksperimentams atvirą vartotoją ir kūrėją. Tikslinė projekto auditorija – asmenys, turintys specialiųjų poreikių, tai yra fizinę ar protinę negalią turintys asmenys. Projektu siekta didinti šios jautrios tikslinės grupės prieinamumą prie profesionaliojo meno, mažinti jų socialinę atskirtį, suteikiant galimybę dalyvauti kūrybinėje veikloje.
Projekto dalyviai lavino savo kūrybiškumą, bendravimo ir komunikacinius įgūdžius, susipažino su įvairiomis saviraiškos formomis. Taip pat susipažino su kūrybinio rašymo, kaligrafijos, mažosios grafikos meno formomis. Antrasis poveikio lygmuo, kurį projektu siekta sukurti, tai – specialiųjų poreikių turinčių žmonių įtrauktis ir dalyvavimas visuomeniniame, kultūriniame gyvenime. Pristatant dalyvių kūrybą plačiajai visuomenei, skatintas visuomenės sąmoningumas, parodoma, kad ir kitokį gyvenimą gyvenantys asmenys geba kurti, pristatyti savo pasaulėvoką ir istoriją.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022-03-01–2022-12-10
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Protinę negalią ir kognityvinių sutrikimų turintys vaikai ir paaugliai susiduria su įvairiais sunkumais skaitydami ir mokydamiesi skaityti. Mokymosi skaityti sunkumai gali būti nulemti įvairių disleksijos, disgrafijos, dėmesio ir sensorinių sutrikimų. Mokymasis skaityti tokius sutrikimus turintiems asmenims yra lėtas ir daug pastangų reikalaujantis procesas.
Šiuo projektu siekta palengvinti mokymosi skaityti procesą. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, remdamasi tarptautine praktika ir bendradarbiaudama su specialiaisiais pedagogais, literatūros specialistais, vaizdo ir garso profesionalais, sukūrė animacines knygas vaikams. Projekto metu sukurtos animacinės knygos padeda lengviau ugdyti skaitymo įgūdžius kognityvinių sutrikimų turintiems vaikams, prisideda prie jų socialinės ir kultūrinės atskirties mažinimo ir lengvina socializacijos procesus.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai: Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. rugsėjis–gruodis.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Nuo 2016 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos organizuojama Šiaulių knygų mugė jau yra tapusi tradiciniu Šiaulius, kaip skaitantį miestą, reprezentuojančiu renginiu, kurio metu vietos bendruomenei ir svečiams pristatomos literatūros naujienos, rengiamos interaktyvios edukacinės pramogos, skaitymo akcijos, filmų, spektaklių peržiūros ir pan.
2021 metais sujungus Šiaulių miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuotą projektą „Šiaulių knygų mugė 2022“ parengta išskirtinė mugės programa, lydima šūkio – „Pasikrauk kultūros energijos“.
Lankytojams pasiūlytas platus edukacinių veiklų spektras užtikrino formų (edukacijos, viktorinos, kūrybinės dirbtuvės, kūrybinės terapijos dirbtuvės, terapiniai užsiėmimai, spektakliai, diskusijos ir pokalbiai) ir turinio (pristatymuose dėmesys skirtas lietuvių ir užsienio autorių psichologinei, vaikų literatūrai, mokslinei fantastikai, poezijai ir prozai, paliesta ir negalios sampratos tema) įvairovę. Mugės lankytojų kultūrinį akiratį papildė ne tik vietos, bet ir kitų Lietuvos regionų edukacinių paslaugų teikėjų užsiėmimai (Šiaulių miesto ir rajono, Joniškio, Radviliškio, Pakruojo rajonų viešųjų bibliotekų, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Dovilės Karklelės, Dovilės Bazarės ir kt. edukaciniai užsiėmimai, seminarai, teatralizuotos pamokos ir lėlių teatras). Taip pat lankytojams pristatyta stipri kultūrinė ir literatūrinė programa. Vyko knygų ir kitų leidinių pristatymai bei susitikimai su jų autoriais: Akvilina Cicėnaite, Benu Bėrantu, Laurynu Katkumi, Daina Opolskaite, Ieva Dumbryte, Dominyku Norkūnu, Jūrate Sučylaite, Evelina Savickaite-Kazlauske, Giedre Šmitiene, Jurga Jonutyte ir daugeliu kitų. Taip pat Šiaulių knygų mugę labai praturtino naujausią literatūrą į Šiaulius atvežusios leidyklos bei pavieniai autoriai.
Iš viso Šiaulių knygų mugėje 2022 vyko 30 renginių, iš jų 13 papildė literatūrinę-kultūrinę programą – tai knygų pristatymai, parodos, diskusijos, kūrybinės terapijos dirbtuvės.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai: UAB „Šiaulių apskrities televizija“, VšĮ „Šiauliai plius”, UAB „Saulės radijas“, AB „LTG Link“, UAB „LT Advert“, UAB „Busturas“, IĮ„Owexx“, Šiaulių turizmo ir informacijos centras, Lietuvos gestų kalbos vertimo centras.
Draugai: Šiaulių PPC „Akropolis“, UAB „GORILA reklama“, UAB „Vilmers“.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022-04-01–2022-12-16
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas: bendradarbiaujant su profesionaliais meno ir kultūros edukatoriais projekto veiklomis siekta ugdyti mažų vaikų ir jų šeimų meninį bei kultūrinį pažinimą, kūrybiškumą ir kultūros vartojimo įpročius. Užsiėmimų metu vaikai ne tik susipažino su dalykais, kurių mokoma mokyklose, bet kartu buvo ugdomas jų kultūrinis akiratis, kūrybiškumas, socialiniai įgūdžiai. Tėvų įtraukimas į užsiėmimus skatina glaudesnį tėvų ir vaikų santykį. Pripažintų kultūros ir meno kūrėjų dalyvavimas projekte užtikrina aukštą meninę ir kultūrinę vertę.
Rezultatai: iš viso įgyvendinti 3 kultūrinio pobūdžio renginiai, kuriuose dalyvavo 150 lankytojų. Vyko susitikimas su vaikų rašytoju Benu Bėrantu, kuris vaikams surengė edukacinį „Pirmokykla“ knygos pristatymą. Taip pat vyko susitikimas su paauglių rašytoja Daina Opolskaite-Kovalčikiene. Susitikimo metu buvo pristatyta autorės knyga „Kur dingo Edvinas Kratas“. Trečiasis renginys buvo skirtas vaikų ir paauglių literatūros specialistams ir visiems besidomintiems šia literatūra – susitikimo su vaikų literatūros tyrinėtoju Kęstučiu Urba metu buvo pristatytas žurnalas „Rubinaitis“.
Projekto partneriai ir rėmėjai: Šokio teatras „Dansema“, UAB „Aido turtai“, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, UAB „Urtės tekstilė“, Šiaulių televizija, Saulės radijas, „Mano kraštas“, Vaikų studija „Kaimukas“, „Idėjų paštas“, „Etaplius“, „Atlantis Cinema“, Turizmo informacijos centras.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. rugpjūčio 1 d. – gruodžio 15 d.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Projektas skirtas asmenų, pabėgusių nuo karo Ukrainoje, ir Lietuvos gyventojų emocinei sveikatai gerinti, vertybinėms nuostatoms ir tarpkultūriškumui ugdyti, savęs ir kitų pažinimui skatinti, mažinti karo sukeltą stresą ir nerimą, gerinti bendruomenių gyvenimo kokybę.
Projekto edukacinėmis, kultūrinėmis, kūrybinėmis, terapinėmis veiklomis suteikėme iš Ukrainos atvykusių asmenims galimybę dalyvauti kultūrinio ir psichologinio švietimo veiklose. Edukacinės programos vaikams ir jaunimui siūlė ne tik kokybišką užimtumą bei emocinės jausenos stabilumą, bet ir skatino jų kūrybiškumą ir saviraišką edukacinėse dienos stovyklose. Skatintas tarpkultūrinis jaunuolių bendravimas. Vaikai turėjo galimybę pažinti vieni kitus, susirasti naujų draugų.
Projekto rezultatas
Projekto metu 15 Lietuvos ir 15 Ukrainos moksleivių dalyvavo keturių dienų edukacinėje stovykloje, kurią sudarė veiklos, įtraukiančios pojūčius, emocijas, ugdančios kūrybinius gebėjimus. Taip pat organizuoti praktiniai seminarai su psichologais J. Belte ir A. Kaluginu, skirti atsipalaiduoti, savirefleksijai, kūrybiškumui ir saviugdai skatinti. Dalyviai turėjo galimybę užsiimti savirefleksija su psichologe psichoterapeute D. Šličiene, kūrybinio ir terapinio rašymo dirbtuvėse mokėsi pažinti save su filosofu V. Dusevičiumi, dalyvavo garso terapijos renginiuose, kuriuos organizavo VšĮ „Sielos harmonijos“ specialistės. Pristatyta L. Vėželienės knyga „Vidurio amžiaus paauglystė, arba Ką veikti po 50-ies?“. Šiuose renginiuose dalyvavo 336 dalyviai.
Projekto partneriai ir rėmėjai: JAV ambasada Lietuvoje, Pakruojo dvaras, Šiaulių techninės kūrybos centras, kino teatras „Forum Cinemas“, Šiaulių Žaliūkių malūnininko sodyba-muziejus, „Rūtos“ šokolado muziejus, Šiaulių dailės galerija, VšĮ „Sielos harmonija“, labdaros ir paramos fondas „Dinozauras“, VšĮ „Šiauliai plius“, Šiaulių turizmo informacijos centras, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“, Joniškio r. savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022-07-01–2022-12-21
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas: parengtos 5 tinklalaides apie profesionalių analitikų ribotai dėmesio sulaukusius Šiaulių krašto istorijos įvykius ir temas:
- Saulės mūšis;
- Kruvinoji žemaičių rykštė plėšikas Petras Jockus;
- Antrojo pasaulinio karo laikotarpio metu nacių vykdytas teroras Šiaulių gete;
- Galvažudžio Ivoškaus istorija ir kruvinas pėdsakas tarpukario Lietuvos istorijoje;
- Stepas Rickus: tarpukario banditas Nr. 1.
Tinklalaidžių turinys aktualizavo Šiaulių regiono istoriją ir paskatino aktyviau domėtis krašto pažinimu, krašto istorija, urbanistinėmis legendomis ir pan. Įveiklinti atminties institucijose saugomi dokumentai. Tikslinė auditorija apėmė Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius ir lietuvių kalbą mokančius klausytojus. Projekto metu taip pat organizuotos ir kitos edukacinės-pramoginės veiklos, skatinančios jaunimą pažinti vietos istoriją.
Projekto tikslas. Pasitelkiant inovatyvias istorinės medžiagos pažinimo priemones populiarinti Šiaulių krašto istoriją ir stiprinti regiono savitumą bei vietos identitetą.
Projekto partneriai: MB „Proto pemza“
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. kovo 1–gruodžio 10 d.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Tęstinis ketvirtą kartą Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos vykdytas projektas „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija“ („Kiemai“), kurio formatas ir veiklos tampa Šiaulių kultūrine-vizitine kortele, prisidedančia prie vietos bendruomenių kultūrinio ir meninio švietimo, identiteto kūrimo, kasmet susilaukia vis didesnio Šiaulių miesto bei Šiaulių regiono gyventojų, bendruomenių, svečių iš kitų Lietuvos miestų, vietos bei nacionalinės žiniasklaidos dėmesio.
Organizuojant „Kiemų“ festivalio renginius Šiaulių miesto daugiabučių namų kiemuose siekta inovatyviomis, inkliuzinėmis priemonėmis vykdyti profesionaliojo meno ir kultūros sklaidą, drauge skatinti gyvenamųjų rajonų (kiemų) gyventojų bendruomeniškumą įtraukiant juos į kultūrinių-edukacinių renginių organizavimą ir kultūrinės aplinkos kūrimą savo rajone. Kad tai būtų pasiekta, organizuojant renginius glaudžiai bendrauta su vietos bendruomene, organizacijomis, kultūros įstaigomis. Viešinant projekto veiklas bendradarbiauta su vietos ir nacionaline žiniasklaida. Renginiai daugiabučių namų kiemuose didino kultūros prieinamumą. Potencialūs kultūros vartotojai (daugiabučių gyventojai) skatinti dalyvauti kultūrinėse veiklose, jie buvo kviečiami ne tik fiziškai dalyvauti renginiuose, bet ir stebėti tiesiogines renginių transliacijas.
2022 m. siekiant skleisti gerąją renginių organizavimo patirtį taikant netradicines praktikas bendradarbiauta su Plungės rajono savivaldybės viešąja biblioteka.
Festivalio veiklas sudarė: 1) mentorystės programa ir 2) keturi festivalio renginiai, kurie buvo vykdomi ne tik Šiaulių, bet ir Plungės mieste (pokalbiai-diskusijos su žymiais vietos ir šalies kultūros veikėjais, profesionaliosios muzikos koncertas, šokio teatro spektaklis). Kaip ir kasmet, jaunieji festivalio lankytojai galėjo dalyvauti atnaujintose edukacinėse veiklose, kurias koordinavo ŠAVB ir Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai bei ŠAVB savanoriai.
Rezultatai. Organizuoti 4 „Kiemų“ renginiai:
- pokalbis-diskusija tema „Tėvystės laimė yra lapė“. Pokalbyje dalyvavo vaikų rašytoja Evelina Daciūtė, televizijos ir radijo laidų bei renginių vedėjas Žygimantas Stakėnas ir tinklaraštininkas, knygų autorius, tėvystės guru Simonas Urbonas. Renginio pradžioje savo kūrybos muziką dainavo šiaulietis Dovi (Dovydas Misiūnas);
- dainuojamosios poezijos atlikėjos ir kūrėjos Ievos Narkutės ir muzikologo, radijo laidų kūrėjo ir vedėjo, muzikinių konkursų vertintojo Dariaus Užkuraičio pokalbis-diskusija tema „Muzika, kuri išlaisvina“. Po diskusijos vyko Ievos Narkutės gyvo garso koncertas;
- tarptautinio pripažinimo sulaukusio Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Norėčiau būt paparčio žiedu“;
- pokalbis-diskusija tema „Reikia pabūti Buduliu, kad taptum kataliku“. Dalyvavo žurnalistai, laidų ir renginių vedėjai Rimas Šapauskas ir Rytis Zemkauskas.
Buvo tęsiamas bendradarbiavimas su Lietuvių gestų kalbos vertimo centro Šiaulių teritoriniu skyriumi, kuris festivalio metu Šiauliuose vykusius pokalbius-diskusijas išvertė į gestų kalbą:
https://www.youtube.com/watch?v=ZSfQAuLk0L4;https://www.youtube.com/watch?v=rkNp3byEe3w.
Ketvirtą kartą įgyvendinto projekto „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija 2022“ naujovė – „Kultūrai atvirų kiemų“ lentelės, įteiktos visiems šiais metais projekte dalyvavusiems Šiaulių miesto daugiabučiams, sutikusiems bendradarbiauti bei aktyviai dalyvauti organizuojant „Kiemų“ renginius. Taip visuomenė skatinama labiau įsitraukti į Šiaulių miesto kultūrinį gyvenimą ir kartu kurti Šiaulių miesto „Kultūrai atvirų kiemų“ žemėlapį.
Projekto partneriai ir rėmėjai: Šiaulių turizmo informacijos centras, Plungės turizmo informacijos centras, Lietuvos moksleivių sąjunga, PC „Akropolis“, „Literatūra ir menas“, Šiaulių televizija, „Saulės radijas“, „Etaplius.lt“, „WeLoveLithuania“, „Žemaitis“, „Geležinė lapė“, IĮ „Owexx“, UAB „Garsas LT“, UAB „Gorila reklama“, UAB „LT advert“, UAB „TOI-TOI“, UAB „Vilmers“, UAB „Busturas“, UAB „LTG Link“, IĮ „Kvepia pasakom“, Lietuvių gestų kalbos vertimo centras Šiaulių teritorinis skyrius, UAB „Mano būstas Šiauliai“, „Lieta dėlionės“ ir kt.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. vasario 8 – gruodžio 15 d.
Daugiau informacijos: kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas: Šio projekto metu, pasitelkiant viešųjų bibliotekų, gimnazijų, jaunimo centrų ir organizacijų tinklus – bendradarbiaujant su viešųjų bibliotekų specialistais, mokytojais, mokyklų bibliotekininkais, taip pat jaunimo darbuotojais, siekta ugdyti jaunimo medijų ir informacinį raštingumą, kritinį mąstymą ir atsparumą informacinei manipuliacijai bei organizuojant praktinius žaidimo turnyrus skatinti jaunimą aktyviai domėtis visuomenėje vykstančiais procesais ir dalyvauti reiškiant pilietinę poziciją. Adaptuotas Latvijoje sukurtas stalo žaidimas „Populists & Populist“ (žr. https://en.quotudoma.lv/galda-spele-populists), pristatant jį kaip įrankį kritiniam mąstymui ugdyti.
Bendradarbiaujant su žaidimą sukūrusia organizacija šio žaidimo lietuviška versija pasitelkta kaip priemonė, ugdanti jaunimo kritinį mąstymą, viešos informacijos vertinimą, politinį ir sociokultūrinį sąmoningumą ir skatinanti pilietinį aktyvumą. Žaidimo tikslas yra priversti žaidėjus apsvarstyti, kritiškai įvertinti ir suabejoti informacija, su kuria susiduriame kiekvieną kartą, kai skaitome pranešimus ir naujienas medijose tam pasitelkiant realias jaunimui žinomų asmenų išsakytas mintis (citatos bus renkamos iš socialinių tinklų, žiniasklaidos kanalų). Žaisdami stalo žaidimą, matydami realius pavyzdžius jaunuoliai išsiaiškina, kokiais būdais viešojoje erdvėje manipuliuojama informacija, kaip atpažinti tyčines logines klaidas, pateikiamas įvairiuose informacijos kanaluose.
Projekto partneriai – Latvijos debatų asociacija (Quo tu domã?), Asociacija „JCI Šiauliai“, VšĮ „Socialiniai žingsniai“, VšĮ Vaikų ir jaunimo centras „Džiaugsmo slėnis“, Labdaros ir paramos fondas „G vaikų pasaulis“, Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkcinis centras, Telšių r. Luokės Vytauto Kleivos gimnazija, Šiaulių universitetinė gimnazija, Radviliškio r. Šeduvos gimnazija, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija, Radviliškio r. Baisogalos gimnazija, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka, Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Projektą finansavo: Jaunimo reikalų departamentas ir LR kultūros ministerija.
Projekto trukmė: 2021-05-05–2021-12-10; 2022-01-04–2022-09-01 (16 mėnesių).
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
„Virtualus pabėgimo kambarys „Žandarai už durų“ – tai inovatyvus projektas, kurio tikslas – paskatinti paauglius ir jaunimą domėtis lietuvių literatūra ir kultūra jiems patraukliu būdu – sužaidybinant reikšmingą mokomąją medžiagą, panaudojant virtualų kompiuterinį žaidimą ne tik kaip pramoginį, bet ir kaip edukacinį užsiėmimą.
Projekto rengėjas, bendradarbiaudamas su profesionaliais kompiuterinių žaidimų kūrėjais ir kitais specialistais, parengė edukacinio pobūdžio kompiuterinį žaidimą, lavinantį loginį mąstymą, atidumą ir kitas kompetencijas, kurias ugdo galvosūkių ir panašaus pobūdžio kompiuteriniai žaidimai. Šiame žaidime sužaidybintai pateikiamos reikšmingos istorijos, literatūros žinios bus prieinamesnės, patrauklesnės ir lengviau įsisavinamos žaidėjų.
Per 2022 m. žaidimas sulaukė 3 310 žaidėjų.
Projekto partneriai:
Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija; Kelmės rajono savivaldybės Kelmės krašto muziejus; Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka; Šiaulių regiono viešosios bibliotekos; Šiaulių ir Telšių apskričių mokyklos.
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2021-03-08–2022-10-21
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Įgyvendinant projektą sukurti ilgalaikiai interaktyvūs edukaciniai instrumentai, kuriuos pasitelkus bus formuojama istorinė atmintis orientuota į spaudos draudimo laikotarpį. Didelis dėmesys skiriamas Šiaulių krašto knygnešių atminimui bei kultūros paveldo objektams, susijusiems su šia tema.
Projekto tikslas. Puoselėti Šiaulių krašto knygnešystės, lietuviškos spaudos ir lietuvių kalbos istorinę atmintį, stiprinti kultūrinį visuomenės narių identitetą; skatinti ir remti aktyvų laisvalaikį gryname ore įveiklinant kultūros paveldo objektus mieste, išplėsti nuolatinio savarankiško ir organizuoto visuomenės narių intelektinio-fizinio judumo galimybes.
Įgyvendinant projektą 2021 metais išvystyta interaktyvių lauko stendų, numatytų įrengti šalia bibliotekos esančioje erdvėje, koncepcija ir sukurtas jų dizainas. „Actionbound“ išmaniojoje programėlėje sukurtas specialus maršrutas po Šiaulių miestą, kuriuo keliaudamas dalyvis aplanko svarbiausius mieste esančius kultūros paveldo objektus, menančius spaudos draudimo laikotarpį. Sukurtas stalo žaidimas „Dėk į kojas!“. Žaidimo veiksmas vyksta lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu 1864–1904 m. Kiekvienas dalyvis yra knygnešys, kuris iš Mažosios Lietuvos turi atgabenti lietuvišką spaudą į Šiaulius – vieną aktyviausių spaudos gabenimo, paskirstymo ir platinimo centrų Kauno gubernijoje.
Projekto partneriai: Šiaulių turizmo informacijos centras, UAB „Turisto pasaulis“, VšĮ „Bendrauk, ugdyk save, keiskis“, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: nuo 2021-04-28 iki 2022-12-01
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Projektu siekta populiarinti mažosios grafikos autorių darbus, sukurtus nuo 1900 m. iki šių laikų, atliekant parengiamuosius darbus išsamiam XX–XXI a. enciklopediniam Lietuvos ekslibriso kūrėjų žinynui išleisti. Renkama ir analizuojama medžiaga apima šalies, išeivijos ir pasaulio lietuvių darbus, kurie iki šiol nebuvo prieinami Lietuvoje ir turi išskirtinę svarbą mažosios grafikos meno istorijai ir raidai. Tai bus vienintelis tokios apimties žinynas Lietuvos ekslibriso meno istorijoje.
Projekto tikslas yra surinkti, susisteminti, išanalizuoti ir išsamiai pristatyti XX–XXI a. Lietuvos knygos ženklų kūrėjus ir jų darbus visuomenei bendradarbiaujant su kultūros, meno, atminties institucijomis bei specialistais.
2021 metais parengtas biogramų šablonas, bendradarbiaujant su atminties institucijomis ir Lietuvos meno tyrėjais užpildyta 200 klausimynų, ŠAVB ekslibrisų kolekcija papildyta daugiau nei 500 vnt. kūrinių. Suskaitmeninti (250 vnt.) dailininkų Rasos Janulevičiūtės, Remigijaus Venckaus, Valentino Antanavičiaus, Valentino Ajausko, Loretos Dalios Grybauskaitės, Ugnės Žilytės dovanoti ekslibrisai. Parengti kūrinių metaduomenys ir įtraukti į epaveldas.lt duomenų bazę. Taip pat parengti dail. Kazimiero Švainausko (artimųjų dovana bibliotekai) ekslibrisų bibliografiniai įrašai, sukurti šių kūrinių metaduomenys, kūriniai suskaitmeninti ir paskelbti tarptautinėje duomenų bazėje europiana.eu. Virtualioje erdvėje vyko institucijų ekslibriso rinkinių ir kūrėjų pristatymai.
Projekto partneriai: Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos dailininkų sąjunga, Vilniaus grafikos meno centras, Lietuvos dailės ugdytojų draugija, Vilniaus universiteto biblioteka, Vilniaus dailės akademija (muziejus ir biblioteka), Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Kauno apskrities viešoji biblioteka, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka, Lietuvos medicinos biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, MO muziejus, Tarptautinė ekslibriso mėgėjų asociacijų federacija (FISAE).
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. kovo 1–gruodžio 15 d.
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Projektu siekta tobulinti Šiaulių ir Telšių apskričių savivaldybių nevyriausybinio sektoriaus kultūros ir laisvalaikio organizacijų bendrąsias projektų valdymo, rinkodaros ir komunikacijos kompetencijas, siekiant gerinti šių organizacijų paslaugų ir produktų kokybę bei prieinamumą visuomenei. Organizuoti mokymai, skirti šioms bendrosioms kompetencijoms tobulinti:
-
Vertės visuomenei kūrimas ir asmeninė lyderystė (auditorijų plėtra; socialiniai ryšiai ir tinklaveika);
-
Vadyba ir lyderystė (projektų inicijavimas ir valdymas);
-
Rinkodara ir komunikacija (rinkodaros ABC ir rinkodaros komunikacija; internetinis ir socialinių medijų marketingas; vizualinės komunikacijos pagrindai).
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai:
Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacija, Mažeikių rajono nevyriausybinių organizacijų asociacija, VšĮ „Eduplius“.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė: 2022 m. kovo 1–gruodžio 15 d.
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpas projekto pristatymas:
Projektu metu siekta didinti viešųjų bibliotekų žinias apie sutelktinio finansavimo platformas ir jų galimybes bei suteikti būtinų žinių siekiant pritraukti lėšų šių organizacijų veiklų finansavimui. Sutelktinio finansavimo platformos – tai puikus įrankis visuomenei pateikti ir finansuoti unikalias ir inovatyvias idėjas. Projekto metu vykdyti mokymai bibliotekų specialistams, kurių metu plestos specialistų žinios įvairiose srityse: sutelktinio finansavimo galimybės ir strategijos, produktų kūrimas sutelktinio finansavimo platformoms, produktų ir paslaugų rinkodara.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai:
Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Joniškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Pakruojo rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto trukmė:
I etapas – 2021-09-01 iki 2021-12-31
II etapas – 2022-01-01 iki 2022-05-01.
Daugiau informacijos: kultūrinių projektų vadovė Urtė Šulskienė, tel. (8 41) 43 34 68, el. paštas urte.sulskiene@savb.lt
Trumpai apie projektą:
Projekto metu vykdytos filmų peržiūrų ir diskusijų festivalio veiklos, kuriomis siekta skatinti sociokultūrinį vyresnių žmonių ir jaunuomenės aktyvumą ir atvirumą skirtingiems požiūriams bei socialinėms grupėms. Drauge siekta didinti regiono bendruomenės prieinamumą prie profesionalaus, nekomercinio lietuviško kino.
Projektas vykdytas Šiaulių ir Telšių apskričių bibliotekose, veiklose dalyvaujant nekomercinio lietuviško kino kūrėjams, menininkams, kultūros teoretikams, mokslininkams, savo sričių specialistams.
2021 metais vyko dvi filmų peržiūros. Pirmasis renginys vyko 2021 m. gruodžio 1 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje tema „Kaip išdrįsti kalbėtis?“. Renginio dalyviai turėjo progą pamatyti režisieriaus Sauliaus Baradinsko muzikinį klipą „Nobody Loves Me Like You“ ir jo trumpametražius filmus „Auksinės minutės“ (2019), „Techno, mama“ (2021). Po filmų peržiūros vyko diskusija „Kaip išdrįsti kalbėtis?“, kurioje dalyvavo režisierius Saulius Baradinskas, antropologė Asta Jurevičiūtė, moderatorius Romualdas Jenerikas ir visi susirinkusieji.
Gruodžio 9 d. Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko antrasis renginys. Renginio dalyviai žiūrėjo režisierės Marijos Kavtaradzės filmą „Kaip išgyventi vasarą“ (2018). Po filmo vyko diskusija tema „Kaip išgyventi?..“, kurioje renginio dalyviai diskutavo itin jautriomis ir aktualiomis temomis: kaip suvaldyti krizines situacijas, tarpasmeninius santykius ir įvairių situacijų bei jausmų „išgyvenimo“ formas. Diskusijoje dalyvavo sociologas Pranas Benikas, psichologė Karolina Muračiovienė, Romualdas Jenerikas ir renginio lankytojai.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projekto partneriai ir rėmėjai: LRT, We love Lithuania, Etaplius, Kodėl kinas Lietuvoje..?, Lietuvos moksleivių sąjunga, Europos jaunimo komanda, Šiaulių dailės galerija, Šiaulių valstybinė kolegija, Europos kinas, Lights On, Šiaulių turizmo informacijos centras ir kt.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.